O suchom ľade

Suchý ľad je zaužívaný názov pre pevné skupenstvo oxidu uhličitého. Najčastejšie je používaný ako všestranný ochladzovač a médium pre kryogenické čistenie (otryskávanie suchým ľadom). Suchý ľad sublimuje, to znamená, že sa mení z pevného skupenstva na plynné bez prechodu cez tekutú fázu, a to pri normálnom atmosférickom tlaku. Sublimačná teplota je -78.5 °C. Nízka teplota a priama sublimácia na plyn, ktorý je netoxický, bez farby a zápachu mu dáva vlastnosti efektívneho ochladzovača. Jeho teplota je nižšia ako teplota obyčajného ľadu (z vody) a voľne sa odparí do ovzdušia bez zanechania vlhkosti.
Hustota suchého ľadu sa líšia, ale obvykle sa pohybuje medzi cca 1,4 a 1,6 g/cm3  Jeho entalpia sublimácie je 571 kJ / kg (25,2 kJ / mol). Suchý ľad má nízku tepelnú a elektrickú vodivosť.

Zábava

Pomocou suchého ľadu je možné vytvárať rôzne efekty pri spoločenských akciách, školských pokusoch. Tyčinky do miešaných drinkov s kúskom suchého ľadu vytvoria dymiaci efekt ktorý nápoju pridá na atraktivite.

Preprava

Prepravuje sa a skladuje vo vhodných termoizolačných nádobách , podľa možnosti v dobre vetraných priestoroch a pri nižšej teplote okolia. Úbytok hmotnosti suchého ľadu odparom je jeho prirodzená vlastnosť, preto je jeho skladovateľnosť obmedzená.

Otryskávanie

Otryskávanie pomocou suchého ľadu je revolučná metóda priemyselného čistenia, používajúca 3 mm granule (pelety) suchého ľadu (suchý ľad, pevné skupenstvo CO2), ako otryskávacie médium. Tento proces je veľmi ekologická, rýchla a efektívna metóda na odstránenie rôznych kontaminantov z povrchu rôznych materiálov bez ich poškodenia.

Termoboxy

Prepravné termoboxy sú lisované z penového polystyrénu EPS, čím je zaručená vysoká životnosť.

Rozmery:

d x š x v objem v l / kg
595 x 395 x 365 mm 50,3 l / 40 kg
595 x 395 x 280 mm 35,8 l / 28 kg
395 x 335 x 365 mm 25,4 l / 20 kg
600 x 400 x 390 mm 55,9 l / 44 kg
  • nízka hmotnosť
  • ľahká manipulácia
  • dobré izolačné vlastnosti
  • stohovateľné